Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alarmante: Planeti i toks n rrezik t madh!

Shko posht

Super Alarmante: Planeti i toks n rrezik t madh!

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue May 15, 2012 3:17 pm

Alarmante: Planeti i toks n rrezik t madh! Earth

Shfrytzojm 50% m shum burime nga ato q toka mund t prodhoj ndaj nse nuk ndryshon dika, deri n vitin 2030, nuk do t na mjaftojn as edhe dy planet tjera sht mesazhi shqetsues q sht publikuar nga Fondi botror pr mbrojtjen e natyrs.

Shum eksploatime t resurseve natyrore, shum harxhime dhe numri gjithnj e m i madh i banorve, e sjellin tokn n rrezik-shkruan n raportin e vitit 2012 t Planetit t gjall, t cilin e ka publikuar F, organizata m prestigjioze joqeveritare n bot pr mbrojtjen e natyrs.

Si sht shprehur Jim Leape, drejtori kryesor i WWF-s, ''jetojm sikur t kishim edhe nj planet tjetr n dispozicion. Shfrytzojm 50% m shum burime nga ato q toka mund t prodhoj ndaj nse nuk ndryshon dika, deri n vitin 2030, nuk do t na mjaftojn as edhe dy planete tjera sht mesazhi shqetsues q sht publikuar nga Fondi botror pr mbrojtjen e natyrs.Jonathan Baillie nga Shoqata zoologjike n Londr, q sht bashkautor i kumtess, ka porositur se mosprfillja e ksaj diagnoze mund t ket pasoja t rnda pr njerzimin. ''Mundemi ta rikthejm shndetin e planetit vetm nse prqendrohemi n rrnjt e s keqes: rritja e numrit t banorve dhe harxhimet e tepruara t resurseve-ka thn ai.


Komunikatn q bhet publike do t dytin vit, formalisht e ka prezantuar astronauti holandez Andre Kuipers, i cili aktualisht sht n Stacionin Ndrkombtar t Gjithsis (ISS).

''kemi vetm nj tok, bjm presion t padurueshm ndaj planetit ton, ndrsa n duhet ta shptojm at, t shptojm shtpin ton-ka thn Andre Kuipers.

_________________
Alarmante: Planeti i toks n rrezik t madh! Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 31
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Alarmante: Planeti i toks n rrezik t madh! Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Alarmante: Planeti i toks n rrezik t madh! Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi