Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

7 ueb faqe me lojėra dhe enigma pėr tė ushtruar trurin

Shko poshtė

Super 7 ueb faqe me lojėra dhe enigma pėr tė ushtruar trurin

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 30, 2012 11:41 am

Nė tė shumtėn e rasteve, lojėrat kėrkojnė pėrqėndrim dhe shkathtėsi
mendore, duke e bėrė trurin tonė mė tė fuqishėm. Tani mund tė gjejmė
shumė lojėra argėtuese pėr tė pėrmirėsuar aftėsitė tona kur bėhet fjalė
pėr gjėra logjike. Janė disa lojėra qė janė dizajnuar posaēėrisht pėr tė
ushtruar trurin nė ndihmė tė funksioneve kyēe njohėse, duke pėrfshirė
kujtesėn, vėmendjen, funksionet ekzekutive, tė menduarit dhe tė
arsyetuarit, perceptimi vizual etj., dhe njėkohėsisht janė lojėra qė
mund tė sjellin mjaft argėtim.
7 ueb faqe me lojėra dhe enigma pėr tė ushtruar trurin Mind-3602

Ja lista e shtatė burimeve pėr ushtrime mendore:
1. Lumosity
Lumosity
ndihmon trurin tuaj me 30 lojėra dhe ushtrime pėr tru. Ky aplikacion i
uebit vjen nė versionet falas dhe me pagesė. Lojėrat qė pėrfshihen kanė
tė bėjnė me shpejtėsinė, kujtesėn, vėmendjen, fleksibilitetin dhe
zgjidhjen e problemeve. E tėrė suita e lojėrave ėshtė e hapur vetėm pėr
abonuesit, ndėrsa me njė llogari pa pagesė mund tė luani disa lojėra.
2. Sharp Brains
Sharp
Brains pėr momentin ėshtė njė blog qė pėrmban tabe nė industrinė e
ushtrimit tė trurit dhe shėndetin njohės. Kėshtu qė nė kėtė faqe mund tė
gjeni shumė artikuj pėr shėndetin e trurit dhe pėrdorimin e veglave
dixhitale pėr tė zhvilluar muskujt tanė mentalė. Vargu i gjatė i
lidhjeve (ang. links) me lojėra pėr tru, engima dhe iluzione do tė mund
t’ju mbanin tė zėnė pėrkohėsisht.
3. Braingle
Braingle
ėshtė njė uebfaqe e drejtuar nga komuniteti qė thotė se ka pėrmbledhjen
mė tė madhe tė ngacmuesve tė trurit, problemeve logjike, kuizeve dhe
enigmave nė ueb. Numri 20,000 ėshtė numėr mjaft i madh.
4. Smart-Kit

Smart-Kit ju do tė keni mundėsi tė luani me enigma dhe lojėra tė
ndryshme pėr trurin. Tė gjitha lojėrat janė bėrė tė jenė tė sigurta pėr
fėmijėt dhe tė dizajnuara pėr tė stimuluar tė menduarit e lirė dhe
zgjidhjen e problemeve.
5. Brain Training 101
Ky ueb pėrfshin njė uebfaqe pėr komunitetin dhe njė kanal televiziv.
Por, nėse ju dėshironi tė qėndroni nė kėtė faqe, atėherė vargu i
lojėrave interaktive ngacmuese tė trurit do tė mund t’ju mbajnė tė
lidhur pas tyre.
6. Games for the Brain
Nė kėtė faqe, ju mund tė gjeni disa lojėra qė janė tėrėsisht tė dizajnuara pėr ngacmimin e trurit.
7. Mind 360
Mind360
i ndihmon njerėzit qė tė rrisin dhe mbrojnė ushtrimin mental pėrgjatė
platformės pėr ushtrime rreth njohjes mentale. Lojėra shumė tė mira janė
dizajnuar tė ndihmojnė nė fuqizimin e funksioneve kyēe njohėse, duke
pėrfshirė kujtesėn, vėmendjen, funksionet ekzekutive, tė menduarit dhe
tė arsyetuarit dhe perceptimin vizual dhe tė gjitha kėto nė rrugė shumė
tė kėnaqshme.
Nėse dini ndonjė lojė tjetėr tė mirė pėr tė ngacmuar trurin, atėherė mos ngurroni dhe tregoni nė komente.

_________________
7 ueb faqe me lojėra dhe enigma pėr tė ushtruar trurin D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
7 ueb faqe me lojėra dhe enigma pėr tė ushtruar trurin Left_bar_bleue100 / 100100 / 1007 ueb faqe me lojėra dhe enigma pėr tė ushtruar trurin Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi