Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sulm masiv kibernetik n Lindjen e Mesme

Shko posht

Super Sulm masiv kibernetik n Lindjen e Mesme

Mesazh nga D3M1 prej Wed May 30, 2012 11:55 am

Sulm masiv kibernetik n Lindjen e Mesme Sulmi
Hulumtuesit e siguris njoftuan dje se nj virus ka qen duke vjedhur t dhna n Lindjen e Mesme.Sulmi
keqdashs i quajtur Flame kishte operuar q nga viti 2010 dhe duket
t jet i sponsorizuar nga nj shtet, tha gjat dits s djeshme
Kaspersky Labs, por nuk dha detaje rreth origjins s virusit.
Flame
sht dizajnuar q t vjedh informacione pr sistemet e caktuara dhe
skedart e ruajtur e po ashtu edhe prmbajtjet e paraqitjeve t
kompjuterve dhe bisedat n audio.
Ndrlikueshmria dhe
funksionimi i programit t ri t sulmuar, kalon t gjitha krcenimet
kibernetike t njohura gjer m sot, tha Kaspersky Labs n nj deklarat pr shtyp rreth ktij sulmi keqdashs t sapozbuluar.
Virusi
sht rreth 20 her m i madh se Stuxnet, nj sulm keqdashs q kishte
shėnjestr nj objekt nuklear iranian. Prqendrimi m i madh i makinave
t infektuara jan n Iran, duke u ndjekur pas nga regjioni i
Palestins, pastaj Sudani, Libani, Arabia
Saudite dhe Egjipti.
Gjetjet
preliminare t hulumtimit t kryer pr nj krkesė urgjente nga ITU,
pranojn natyrn e shnjestruar nga ky program keqdashės, tha n nj
deklarat, Alexander Gostev, shef i ekspertve n Kaspersky Lab.
Njėri
nga faktet m alarmuese sht q fushata e sulmit kibernetik Flame
sht pr momentin n fazn e vet pozitive dhe operatori i vet sht n
vazhdimsi duke i mbikqyrur sistemet e infektuara, duke grumbulluar
informacione dhe duke shnjestruar sisteme t reja pr t arritur
qllimin e vet.

_________________
Sulm masiv kibernetik n Lindjen e Mesme D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Sulm masiv kibernetik n Lindjen e Mesme Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Sulm masiv kibernetik n Lindjen e Mesme Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi