Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tė mėrkurėn “parakalimi” i Afėrditės

Shko poshtė

Super Tė mėrkurėn “parakalimi” i Afėrditės

Mesazh nga D3M1 prej Mon Jun 04, 2012 7:28 pm

Tė mėrkurėn “parakalimi” i Afėrditės F1_04aferdita1338828117
Agimi i ditės sė mėrkurė do tė jetė i ndryshėm nga i zakonshmi, pasi
ndėrsa drita e Diellit do tė zbardhė, nė qiell do tė parakalojė njė pikė
e zezė.

Bėhet fjalė pėr njė ngjarje tė rrallė astronomike, qė lidhet me parakalimin e Afėrditės midis Diellit dhe Tokės.

Midis
shtatė miliardė personave qė jetojnė nė planet, ėshtė e parashikueshme
qė vetėm ndonjė fatlum mund tė shohė herėn e ardhshme kur ky fenomen do
tė ndodhė, nė vitin 2117 ose 105 vjet mė vonė.

Parakalimi i
Afėrditės do tė zgjasė gjashtė orė e 40 minuta dhe do tė jetė i
shikueshėm nė tė gjithė botėn, pėrfshi edhe nė Shqipėri, transmeton Top
Channel.

Sipas parashikimeve tė astronomėve, momenti mė i mirė pėr tė parė kėtė fenomen nė vendin tonė do tė jetė ora 6.55 e mėngjesit.

Pėr
herė tė parė, njė parakalim i Afėrditės ėshtė dokumentuar nė vitin 1761
dhe qė prej atėherė, diēka e tillė pėrsėritet mesatarisht njė herė nė
ēdo shekull.

Afėrdita ėshtė planeti i dytė nė radhė nga Dielli, nė sistemin tonė diellor dhe ai pasohet nga Toka.

_________________
Tė mėrkurėn “parakalimi” i Afėrditės D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Tė mėrkurėn “parakalimi” i Afėrditės Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Tė mėrkurėn “parakalimi” i Afėrditės Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi