Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencėtarėt japonezė zbulojnė sekretin e pėrjetėsisė

Shko poshtė

Super Shkencėtarėt japonezė zbulojnė sekretin e pėrjetėsisė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Jun 24, 2012 7:38 pm

Shkencėtarėt japonezė zbulojnė sekretin e pėrjetėsisė Japoneze
Japonia, e cila ndodhet nė majėn e listės botėrore, pėrsa
i pėrket jetėgjatėsisė, tashmė ka njė arsye mė shumė dhe njė “armė” tė
mė fuqishme pėr tė pushtuar denjėsisht fronin e kėsaj liste.
Shkencėtarėt e kėtij vendi, pretendojnė se kanė zbuluar njė proteinė, qė
ėshtė pėrgjegjėse pėr plakjen dhe mėsuan se si ta menaxhojnė atė.

Njė ekip shkencėtarėsh citon alb-observer.com, nga Universiteti i Osaka, kanė vėrtetuar
se njėri nga pėrbėrėsit e sistemit njerėzor plotėsues, ėshtė pėrgjegjėsi kryesor pėr plakjen.

Proteina C1q, thonė hulumtuesit, ėshtė pėrgjegjėse pėr plakjen e
qelizave njerėzore. Njė pjesė e sistemit tė imunitetit, tė sistemit tė
plotėsimit, ndihmon trupin qė tė largojė mikrobet. Proteina 1Cq deri sot
konsideronin se ishte thjesht njė pjesė pėrbėrėse e sistemit.

Pasi u vėrtetua roli kryesor i proteinės, shkencėtarėt mėsuan se si ta
komandojnė atė, ta kyēin, pra ta kyēin plotėsisht sistemin e plakjes sė
qelizave. Ky zbulim pretendojnė shkencėtarėt, mund tė pėrbėjnė ēelėsin
pėr jetėn e pėrjetshme.

Por, ėshtė dhe ana tjetėr e monedhės. Pasi, duke rrėzuar proteinėn nė
fazė “gjumi”, qė tė ngadalėsohet procedura e plakjes, shkencėtarėt
bllokojnė gjithashtu tė gjithė sistemin imunitar tė gjithė trupit.

Deri mė sot, nuk ėshtė gjendur asnjė mėnyrė qė tė ndalė plakjen dhe
njėkohėsisht tė funksionojė rregullisht sistemi i imunitetit.
Por, shkencėtarėt thonė se po punojnė intesivisht qė t’ia arrijnė qėllimit.
Ndoshta shumė shpejt mund tė kemi shansin tė qėndrojmė tė rinj dhe tė shėndetshėm.

_________________
Shkencėtarėt japonezė zbulojnė sekretin e pėrjetėsisė D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Shkencėtarėt japonezė zbulojnė sekretin e pėrjetėsisė Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Shkencėtarėt japonezė zbulojnė sekretin e pėrjetėsisė Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi