Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kush ėshtė Peter Higgs - ylli i ri i shkencės?!

Shko poshtė

Super Kush ėshtė Peter Higgs - ylli i ri i shkencės?!

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jul 06, 2012 4:39 pm

Kush ėshtė Peter Higgs - ylli i ri i shkencės?! F.0705140734989_210
I qetė e me flokė tė thinjura, 83 vjeēari Peter Higgs ka pritur
nga viti 1964 vėrtetimin e teorisė sė tij revolucionare. Katėr vjet mė
parė, kur u vu nė funksion Goditėsi i Madh i Haldonit, bota e rėndomtė
nuk ka dėgjuar pėr tė. Por, kur fizikanėt njoftuan se kanė zbuluar
bozonin e Higssit, kėtė grimcė tė pakapshme qė mban emrin e tij,
profesor i pensionuar i fizikės pėrnjėherė fitoi famė.
Peter
Higgs, shkencėtari zbulimet e tė cilit mė 1960 ēuan nė zbulimin
spektakolar tė bozonit nė CERN, ka lindur nė Newcastle mė 1929.

Ai deklarohet si ateist, prandaj nuk ėshtė i kėnaqur qė bozoni i tij
quhet “Grimca e Zotit”, sepse kjo mund “tė lėndojė njerėzit fetarė”.

Pėr shkak tė astmės ka munguar nga mėsimet. Shkollimin kryesisht e ka
bėrė nė shtėpi. U rrit nė Bristol, ku nė gjimnaz u shqua si njė
matematikan i shkėlqyer.

Ai e studioi fizikėn teorike nė Kolegjin Mbretėror tė Londrės.
Ndėrsa, ėshtė punėsuar si profesor nė Universitetin e Edinburgut.
Punimin e tij pėr ekzistimin e bozonit e ka shkruar nė vitin 1964. Ėshtė
interesant fakti se kėtė punim ia ka ofruar revistės “Physics Letters”,
por ėshtė refuzuar. Nė fund doli se redaktorėt nuk e kanė kuptuar.
Botimi ndodhė mė vonė.

Sidoqoftė, pėrkundėr njė punimi tė rėndėsishėm shkencor, ai kurrė nuk u bė i famshėm.

Miqtė dhe tė njohurit e cilėsojnė si modest e tė tėrhequr. Ka dalė nė
pension mė 2006 dhe qė atėherė nga distanca monitoron atė se ēfarė
ndodhė nė CERN, tė cilin deri dje e ka vizituar vetėm njė herė. Jeton nė
njė apartament nė pjesėn e re tė Edinburgut, tė mobiluar nė stilin e
viteve ’70. Ka njė koleksion tė madh tė disqeve tė gramafonit me muzikė
klasike, si dhe libra pėr pikturėn, tė cilat i ka aranzhuar me rend
alfabetik. Nuk ka kompjuter e as celular celular. Deri tek zbulimi i
shekullit erdhi duke pėrdorur vetėm letėr dhe laps.

Ka fituar ēmime dhe mirėnjohje tė shumta shkencore. Qė dje, nga shumė
qarqe ėshtė pėrmendur se ai mund tė jetė kandidati kryesor pėr Ēmimin
Nobel pėr Fizikė.

Ėshtė i shkurorėzuar dhe ka dy djem.

_________________
Kush ėshtė Peter Higgs - ylli i ri i shkencės?! D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Kush ėshtė Peter Higgs - ylli i ri i shkencės?! Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Kush ėshtė Peter Higgs - ylli i ri i shkencės?! Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi