Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Superkompjuteri Mira nga IBM

Shko poshtë

Superkompjuteri Mira nga IBM Empty Superkompjuteri Mira nga IBM

Mesazh nga D3M1 Tue Feb 15, 2011 11:03 am

Superkompjuteri Mira nga IBM 15-Mira4

Kaliforni, 15 shkurt - IBM ka paralajmëruar superkompjuterin e ri të bazuar në arkitekturën BlueGene, të cilin do ta krijojë për nevojat e Argonne National Laboratory të Qeverisë amerikane.
Superkompjuteri i quajtur Mira do të ketë 750.000 bërthama që do t’i sigurojnë performanca maksimale prej 10 Pflop/s, përkatësisht 10 biliardë operacione me presje dhjetore në sekondë. Këto performanca janë përafërsisht dyfish më të mira se superkompjuteri më i fortë tani për tani në botë, Tianhe-1A kinez, i cili ka performansa maksimale prej 4,7 Pflop/s.
IBM tani për tani nuk jep shumë detaje për superkompjuterin Mira, por vetëm theksojnë që hulumtuesit do të duhet të shkruajnë aplikacione ashtu që të mund të shfrytëzojnë të gjitha 750.000 bërthamat për të shfrytëzuar mundësitë e Miras. Po ashtu thuhet që superkompjuteri i ri jo vetëm që do të jetë një ndër më të shpejtët në botë, por edhe që do të jetë energjetikisht më efikasi, por nuk u dhanë informata se kur do të mund të fillojë punën.
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 35
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Superkompjuteri Mira nga IBM Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Superkompjuteri Mira nga IBM Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi