Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nuk dini të thoni “Jo”? – fajin e kanë gjenet

Shko poshtë

Nuk dini të thoni “Jo”? – fajin e kanë gjenet Empty Nuk dini të thoni “Jo”? – fajin e kanë gjenet

Mesazh nga Nora Thu Apr 28, 2011 1:31 pm

ADN-ja i bën njerëzit më të ndjeshëm dhe më të gatshëm për të pranuar se për të refuzuar, ka treguar studimi i publikuar në “Journal of Neuroscience”.
Për këtë arsye disa njerëz, edhe pse mund të duken pak irritues, frikacakë, madje edhe të përulur, thjesht nuk mund të thonë “jo”, kanë konkluduar shkencëtarët.
Truri punon në mënyrë “të caktuar”, ashtu që më parë konsulton, dhe më pas njohuria lidhet me përvojën. Korteksi prefrontal fillimisht vlerëson këshillën para se ta marrë pjesa e trurit e cila quhet striatum.
Striatum, që gjendet thellë në tru, është pjesa e cila shqyrton përvojën para se të vendosë, nëse konstaton që këshilla është korrekte. Gjenetika e njerëzve ndikon në atë se sa mirë dhe se sa shpejt vepron striatumi.
Kjo pjesë është shumë e ndjeshme te njerëzit, të cilët këshillën menjëherë e dëgjojnë sepse vepron shpejt. Por, besimi i verbër mund t’i bëjë njerëzit më naivë dhe më të hapur për mashtrime.
“Njerëzit të cilët nuk dinë të thonë “jo”, atë që kanë dëgjuar do të tentojnë ta shtrembërojnë për ta arsyetuar sjelljen e vet dhe ta perceptojnë më shumë në dritën e asaj çka ata mendonin dhe dinin për të më herët”, pohon udhëheqësi i hulumtimit, Michael Frank.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Nuk dini të thoni “Jo”? – fajin e kanë gjenet Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Nuk dini të thoni “Jo”? – fajin e kanë gjenet Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi