Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fëmijët e zgjuar, alkolistë të ardhshëm

Shko poshtë

Fëmijët e zgjuar, alkolistë të ardhshëm Empty Fëmijët e zgjuar, alkolistë të ardhshëm

Mesazh nga Nora Wed May 04, 2011 9:29 am

Fëmijët e zgjuar, alkolistë të ardhshëm Smart_kid

Mos u shqetësoni, pirja e tepërt e alkolit është një shenjë e inteligjencës suaj. Sipas dy studimive - një studimi të bërë në SHBA dhe një në Angli - ka një lidhje reciproke midis njerëzve të zgjuar dhe etjes për alkol.

"Fëmijët më inteligjentë, në të dyja studimet, kishin një tendencë më të madhe ndaj konsumimit të alkolit se fëmijët që ishin më pak inteligjentë" thotë psikologia Liz Day.

Sipas studimit gjithçka ka të bëjë me evolucionin: Pirja e alkolit ishte pa arsye, aksidentale dhe kuturu deri në rreth 10,000 vite më parë. Njerëzit e zgjuar janë në përgjithësi adoptuesit e parë të gjërave të reja dhe në konteksin e historisë njerëzore, substanca e alkolit dhe metoda e konsumit janë rezultat i nivelit të zhvillimit.

Disa nga teoritë e studiuesve të cilat akoma nuk janë të zhvilluara në një terren shumë të gjerë, kanë të bëjnë me faktin se gjithë studimi që këta njerëz kanë bërë në fëmijërinë e tyre i ka ndrydhur aq shumë sa që ata po përpiqen të kompensojnë, në moshën e rritur, për gjithçka që ata kanë humbur. Por kjo për momentin ngelet vetëm një teori.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Fëmijët e zgjuar, alkolistë të ardhshëm Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Fëmijët e zgjuar, alkolistë të ardhshëm Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi