SHBA: Filloi procesi kundr Betim Kaziut

Shko posht

Super SHBA: Filloi procesi kundr Betim Kaziut

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jun 30, 2011 7:47 am

SHBA: Filloi procesi kundr Betim Kaziut F.0629220032826_m
Shtetasi amerikan, q banonte n New York, kishte udhtuar tejoqeanit pr tu bashkuar me grupet e lidhura me Al Qaedan dhe pr t vrar trupa amerikane, me qllim q t vdiste si martir pr fen e tij islamike, than sot prokurort federal n fillim t procesit gjyqsor kundr Betim Kaziut, 23 vjear, me shtetsi amerikane, e origjin nga Kosova.
Ai ishte arrestuar n vitin 2009 dhe ishte akuzuar pr komplot pr tu bashkuar me nj grup t ndrlidhur me Al Qadedan dhe pr tu furnizuar me armatim automatik, pr ti vrar ushtart amerikan, q shrbenin n Afganistan, Irak dhe n Ballkan.

Al Qaeda dhe organizatat e tjera t jashtme terroriste kan br thirrje pr ti marr armt n dor, tha ndihms prokurori i SHBA-ve, Seth DuCharme, dhe shtoi se Betim Kaziu iu prgjigj ksaj thirrjeje.

Por, Henry Steinglass, avokati i t akuzuarit Kaziu, tha se dshmit do t tregojn se ekzistojn edhe interpretime t tjera t videove dhe t komunikimeve t tjera, e kto do t jen interpretime pr pafajsi.

Kaziu, ish rojtar, akuzohet pr konspiracion pr t kryer vrasje tejoqeanit dhe konsipracion pr mbshtetje materiale pr terroristt. Nse shpallet fajtor, ai mund t dnohet me burgim t prjetshm.

Duke i shfrytzuar informatat nga nj shok i udhtimit t Kaziut, autoritetet federale dhe ato t Nju Jorkut bashkpunuan me agjentt n Kosov, pr ta arrestuar Betim Kaziun, n gusht t vitit 2009.

_________________
SHBA: Filloi procesi kundr Betim Kaziut D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 30
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
SHBA: Filloi procesi kundr Betim Kaziut Left_bar_bleue100 / 100100 / 100SHBA: Filloi procesi kundr Betim Kaziut Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi