Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kush jetojnë më gjatë meshkujt apo femrat?

Shko poshtë

Kush jetojnë më gjatë meshkujt apo femrat? Empty Kush jetojnë më gjatë meshkujt apo femrat?

Mesazh nga Nora Thu Oct 20, 2011 3:11 pm

Një studim i bërë kohët e fundit në Australi ka treguar se meshkujt mesatarisht jetojnë pesë vjet më pak se femrat. Shkaku kryesor i kësaj është pakujdesia e meshkujve për shëndetin e tyre.


Kush jetojnë më gjatë meshkujt apo femrat? Meshkujt

Meshkujt janë më të rrezikuar nga paraqitja e kancerit, pijnë më shumë duhan, përdorin më shumë barna, kanë probleme me mbipeshën, por shkojnë më rrallë te mjeku sesa femrat.
Sipas Institutit australian të Mjekësisë, më shumë se 68 % e meshkujve kanë probleme me mbipeshën, 48 % kanë vështirësi psikike, kurse vetëm 5 % hanë ushqime të shëndetshme.
Ndërsa vitin që shkoi, vetëm 16 % e meshkujve kanë shkuar te mjeku për kontrolle. Instituti i Mjekësisë bën të ditur se rezultatet e këqija janë rezultat i disa faktorëve.
Për shembull, meshkujt nuk e lënë punën për të shkuar të mjeku, si dhe kanë turp që të bisedojnë rreth problemeve emocionale dhe seksuale, sidomos me mjekun.
Një gjë e tillë ndikon që meshkujt të shtypin problemet dhe dhembjet e tyre, duke mos shkuar me kohë te mjeku për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme.

Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Kush jetojnë më gjatë meshkujt apo femrat? Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Kush jetojnë më gjatë meshkujt apo femrat? Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi