Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Më thuaj si qesh, të të them si je

2 posters

Shko poshtë

Më thuaj si qesh, të të them si je Empty Më thuaj si qesh, të të them si je

Mesazh nga Ditta Sun Nov 13, 2011 10:09 am

Më thuaj si qesh, të të them si je F.1106000800813_m
Një profesor japonez ka shpikur një makinë që mat të qeshurat dhe njësinë e matjes së tyre ’ha’ për të përcaktuar përmes këtyre dy mjeteve nëse e qeshura e dikujt është e çiltër, cinike apo tallëse.Sapo truri vë re diçka zbavitëse, diafragma vihet në lëvizje, shpjegon Joji Kimura, profesor i shkencave të komunikimit në Universitetin e Osakës. Pajisja e ndërtuar prej tij mat 3000 herë në sekondë sinjalet elektrike që lëshon trupi kur qesh. Kjo shpeshtësi lejon të përcaktohet nëse dikush qesh me gjithë zemër apo sa për të thënë, çiltërsisht apo me ironi e cinizëm.
E qeshura e fëmijëve është më spontane, thotë profesori, me mesatarisht 10 ‘ha’ në sekondë, pra dy herë më tepër se të rriturit, të cilët e humbin spontanitetin dhe e gjykojnë më parë çështjen nëse duhet qeshur në disa gjendje ose jo.
Profesori dallon katër etapa te e qeshura: qeshja e përmbajtur, dalja jashtë normës, e qeshura me gjithë zemër dhe shpërthimet e të qeshurave. Të kuptosh mekanizmin e kalimit nga një fazë të tjetra do të thotë të zbulosh një nga të fshehtat e shpirtit njerëzor sepse, për profesorin, e qeshura të lejon ta rinisësh diçka me këmbën e mbarë, ashtu si ristartimi i kompjuterit.
avatar
Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 33
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
Më thuaj si qesh, të të them si je Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Më thuaj si qesh, të të them si je Right_bar_bleue

Registration date : 17/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më thuaj si qesh, të të them si je Empty Re: Më thuaj si qesh, të të them si je

Mesazh nga ● E.D.W-M ● Sun Nov 13, 2011 6:09 pm

Une e dij pa makine cila qeshje osht e çilter, cinike apo tallese :P :P
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 34
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Më thuaj si qesh, të të them si je Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Më thuaj si qesh, të të them si je Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi