Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kujdes, vidhen passwordet ne facebook

Shko poshtë

 Kujdes, vidhen passwordet ne facebook Empty Kujdes, vidhen passwordet ne facebook

Mesazh nga Albii Mon Dec 27, 2010 3:37 pm

Një hakers rus i quajtur “Kirllos” ka arritur të hyjë në bazën e të dhënave të rrjetit Facebook duke vjedhur 1.5 milionë profile të cilat i ka nxjerrë në shitje.

Pasi ka arritur që të penetrojë me sukses brendësi të serverave ai vodhi profilet duke i nxjerrë në shitje me një cmim të kripur. Deri tani ka arritur të shesë 700 mijë prej tyre. Këto profile mund t’u jenë shitur keqbërësve të tjerë, të cilët mund t’i përdorin për transferta parash apo për sulme të tjera ndaj blogut të famshëm.

Nëse bëjmë një llogari të thjeshtë, hakersi rus ka në dorë 1 në 300 profile. Shitja e 1000 profileve me më pak se 10 kontakte është bërë për 25 dollarë, ndërsa kontaktet me një numër më të madh miqsh janë shitur më shtrenjtë. Sipas sistemit të sigurisë, Symantec, profilet e përdoruesve shiten në tregun e zi për 1-20 dollarë.

Nderoni passwording tuaj ne facebook te pakten nje here ne muaj qe te jeni te sigurte! Gjithashtu lexoni kete artikull qe ju meson si te zgjidhni passwording e duhur per llogarite tuaj ne internet.



Albii
Albii
Legend´s
Besa-Bess
Legend´sBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 554
Aktiviteti :
 Kujdes, vidhen passwordet ne facebook Left_bar_bleue1 / 1001 / 100 Kujdes, vidhen passwordet ne facebook Right_bar_bleue

Registration date : 18/09/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi