Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kėngėtarėt qė nuk kėndojnė nė dasma

Shko poshtė

Kėngėtarėt qė nuk kėndojnė nė dasma   Empty Kėngėtarėt qė nuk kėndojnė nė dasma

Mesazh nga Nora Tue May 10, 2011 1:38 pm

Kėngėtarėt qė nuk kėndojnė nė dasma   F.0510152713566_m

Shumė kėngėtarė tė estradės sonė preferojnė tė kėndojnė nėpėr dasma, pasi qė kjo paguhet mjaft mirė. Por ka edhe nga ata qė nuk e pėlqejnė kėtė lloj pazari pėr faktin se nuk e kultivojnė llojin e kėngės qė kėndohet nė dasma.
Kėngėtarja Adelina Thaēi nuk preferon tė kėndojė nė dasma pasi ajo ka stilin e veēantė tė interpretimit dhe cilėsohet si njė kėngėtare profesioniste.

“Kam pasur rastin tė ftohem pėr tė kėnduar nė dasma, mirėpo gjithnjė kam refuzuar. Nuk kėndoj nė zhanrin e kėngės popullore ashtu siē kėndohet nė gazmende tė tilla dhe kjo ėshtė shkaku i vetėm qė nuk mė pėlqen tė kėndoj nė dasma. Nuk jam kritikuese e atyre qė kėndojnė nė dasma, ngase e kultivojnė po atė zhanėr muzikor qė interpretohet nė evenimente tė tilla. Madje kam hasur tė shoh organizime mjaft tė mira dasmore me nivele evropiane, ku muzika ka qenė mjaft e mirė, mirėpo unė nuk mund ta udhėheq njė dasmė me njė kėngė tė tillė. Edhe po tė mė ofrohej njė shumė e majme e tė hollave, nuk do tė pranoja tė kėndoj nė dasma”, ka thėnė ajo pėr “Zėri”.

Edhe kėngėtarja Gili nuk ėshtė e prirė pėr tė kėnduar nė ahengje tė ndryshme gazmore pėr shkak se nuk i pėlqen stili i tė kėnduarit nė kėto evenimente.

“Nuk jam prej atyre kėngėtarėve qė kėndojnė nė dasma e ahengje tė ndryshme gazmore, jo se nuk mund tė interpretoj nė zhanrin popullor, por nė dasma kėrkohet edhe kėndimi tallava dhe kėrkesat e dasmorėve pėr lloj-lloj kėngėsh nuk mė pėlqejnė fare”, thekson ajo.

As kėngėtari Genc Prelvukaj nuk preferon tė kėndojė nė dasma dhe ahengje tė ndryshme muzikore, ku, sipas tij, nė dasmat e sotme janė bėrė ndryshime shumė tė mėdha, si nė zakonet e trashėguara, ashtu edhe nė pjesėn argėtuese muzikore.

“Nė dasmat qytetare, sot mund tė dėgjosh kėngė e muzikė nga tė gjitha vendet e botės, ngase mė nuk i jepet rėndėsi ruajtjes sė vlerave tradicionale kombėtare dhe kėngėtarėt e muzikantėt e sotshėm as qė e dinė se ēfarė janė duke kėnduar, as luajtur nė instrumentet muzikore. Muzikėn e sotme dasmore e ka vėrshuar shundi, kiēi, antivlerat, kėngėt e pėrkthyera dhe tė adaptuara nga vendet e ndryshme, e mbi tė gjitha, atė e ka kapluar stili i muzikės tradicionale rome, i quajtur ‘Tallava’”, ka thėnė Genci.

Nė estradėn tonė muzikore kemi edhe shumė kėngėtarė tė tjerė qė nuk performojnė me kėngėt e tyre nė dasma. Nė mesin e tyre pėrfshihen edhe kėngėtarėt si Yllka Kuqi, Rona Nishliu, Teuta Kurti, e shumė tė tjerė.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
Kėngėtarėt qė nuk kėndojnė nė dasma   Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Kėngėtarėt qė nuk kėndojnė nė dasma   Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi