Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushqimi që na bën më të mençur

Shko poshtë

Ushqimi që na bën më të mençur Empty Ushqimi që na bën më të mençur

Mesazh nga Nora Mon Jul 18, 2011 5:24 am

Ushqimi që na bën më të mençur Ushqimet-300x199

Vitamina B9 është anëtare e familjes së vitaminave të kompleksit B, e që njerëzit e njohin edhe si acidi folik.
Perimet me gjethe të gjelbër, bishtajoret, pemët agrume, si dhe ushqimet e drithërave janë të pasura me përbërës, të cilët ndikojnë edhe në shkallën e inteligjencës.
Një hulumtim i ri i ekspertëve suedezë ka vërtetuar se adoleshentët, të cilët konsumojnë sasi më të madhe të acidit folik, kanë nota më të mira në shkollë.
Kështu bën me dije revista “Pediatrics”. Acidi folik ndryshe quhet edhe vitamina B9, është faktor i rëndësishëm për sintezën e ADN-së, si dhe konvertimin e disa aminoacideve. Mungesa e tij mund të ndikojë në shfaqjen e anemisë.
Krahas perimeve me gjethe të gjelbra, burim i mirë i acidit folik janë edhe bimët bishtajore, farat e lulediellit, pemët agrume, si dhe drithërat, në përgjithësi.
Gjatë studimit që kishin udhëhequr ekspertët nga spitali universitar në Oerebrou kishin marrë pjesë rreth 386 vullnetarë të moshës 15-vjeçare. Ishte vërtetuar se në mënyrë shumë të qartë ekziston lidhja midis konsumit të acidit folik nëpërmjet ushqimit dhe suksesit më të mirë në shkollë.


Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Ushqimi që na bën më të mençur Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Ushqimi që na bën më të mençur Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi