Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Femrat shihen si më pak të kualifikuara në vendin e punës

Shko poshtë

Femrat shihen si më pak të kualifikuara në vendin e punës Empty Femrat shihen si më pak të kualifikuara në vendin e punës

Mesazh nga Nora Tue Jul 19, 2011 2:24 pm

Femrat shihen si më pak të kualifikuara në vendin e punës Shefja

Sipas një studimi, femrat shefe shihen si më pak të kualifikuara dhe të afta se sa homologët e tyre meshkuj.

Hulumtuesit thanë se udhëheqja (lidershipi) vazhdon të shihet si një pozicion mashkullor.

Hulumtimet tregojnë se femrat vuajnë nga dy forma kryesore të paragjykimeve në vendin e punës.

Së pari, ato shihen si lidere më pak natyrale dhe së dyti, kur ato marrin një sjellje mashkullore që shpesh kërkohet nga këto role, ato shihen si të papërshtatshme apo mendjemëdha.

"Stereotipet kulturore bëjnë të duket që femrat nuk kanë atë që duhet për role të rëndësishme lidershipi, duke shtuar pengesat që hasin femrat në realizimin e roleve të tyre që kanë fuqi të konsiderueshme dhe autoritet" tha udhëheqësja e studimit Alice Eagly.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Femrat shihen si më pak të kualifikuara në vendin e punës Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Femrat shihen si më pak të kualifikuara në vendin e punës Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi