Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mënyra mediterane e të ushqyerit zgjat jetën 15 vjet

Shko poshtë

Mënyra mediterane e të ushqyerit zgjat jetën 15 vjet Empty Mënyra mediterane e të ushqyerit zgjat jetën 15 vjet

Mesazh nga Nora Wed Aug 03, 2011 5:58 pm

Mënyra mediterane e të ushqyerit zgjat jetën 15 vjet 03mediteran_0308111704_1

Hulumtimet më të reja kanë treguar se të ushqyerit mesdhetar në kombinim me ushtrime e bënë shumë më cilësore jetën dhe e zgjatë ate për 15 vjet.

Hulumtimi 10-vjeçar në Universitetin e Mastiktit ka përfshirë 120 mijë meshkuj dhe femra të moshës nga 55 në 69 vjeç. Ata kanë konsumuar vetëm produkte të shëndetshme: vaj ulliri, peshk, perime, pemë, arra dhe produkte të drithërave dhe shumë pak mish dhe alkool. Hulumtimi ka treguar se femrat të cilat janë ushqyer në këtë mënyrë kanë jetuar edhe 15 më gjatë se ata që nuk kanë konsumuar ushqim të shëndetshëm, ndërsa te meshkujt shekulli i jetës është zgjatur rreth 8 vjet.

Është konstatuar se nëse kësaj mënyre të të ushqyerit i shtohen edhe ushtrimet e rregullta fizike, athet efekti do të ishte i plotë.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Mënyra mediterane e të ushqyerit zgjat jetën 15 vjet Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Mënyra mediterane e të ushqyerit zgjat jetën 15 vjet Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi