Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushqimi dhe pushimi i pasdites për jetë të gjatë

Shko poshtë

Ushqimi dhe pushimi i pasdites për jetë të gjatë Empty Ushqimi dhe pushimi i pasdites për jetë të gjatë

Mesazh nga Nora Wed Aug 10, 2011 7:22 am

Ushqimi dhe pushimi i pasdites për jetë të gjatë F.0810085250897_m

Hulumtimet e shkencëtarëve grekë sugjerojnë se ushqimi dhe pushimi i pasdites në kombinim me predispozitat gjenetike, janë thelbësorë për jetëgjatësi.
Shkencëtarët nga Universiteti i Athinës kanë analizuar shprehitë jetësore të 1.400 njerëzve nga një ishull në detin Egje.

Në ishullin Ikaria, 1.1 për qind e banorëve janë më të vjetër se 90 vjeç, ndërsa në pjesën tjetër të Evropës vetëm 0.1 për qind e njerëzve e arrijnë këtë moshë.

Rezultatet kanë treguar se personat që kishin jetuar më gjatë, kishin konsumuar ushqim shumë më të shëndetshëm, siç janë pemët, perimet, peshku dhe vaji i ullirit. Krahas kësaj, tek ata kishte mbetur edhe shprehia e vjetër e pushimit të pasdites.

Te këta njerëz, rreziku nga shtypja e lartë e gjakut, diabeti dhe përqendrimi i lartë i kolesterolit, paraqitej në moshë shumë më të vonshme sesa te njerëzit në vendbanimet tjera në Greqi.

Shkencëtarët, këtë e shpjegojnë edhe me ndikimin e faktorëve gjenetikë.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Ushqimi dhe pushimi i pasdites për jetë të gjatë Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Ushqimi dhe pushimi i pasdites për jetë të gjatë Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi