Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dora e vogl e shpress, nj foto mrekulli!

Shko posht

Super Dora e vogl e shpress, nj foto mrekulli!

Mesazh nga D3M1 prej Thu Sep 29, 2011 3:08 pm

Dora e vogl e shpress, nj foto mrekulli! 316395_201356009934781_132566996813683_463839_1689498908_n
Kjo sht fotografia e nj foshnje 21-javore t palindur, t quajtur Samuel Alexander Armas, i cili po operohej nga kirurgu Joseph Burner.
U diagnostikua se foshnja (fetus) vuante nga spina bifida, nj smundje q nuk do ta lejonte t mbijetonte, nse dilte nga barku i nns.
Nna e Samuelit t vogl, Julie Armas, nj infermiere obstetrike n Atlanta, ishte rreth 5 muajsh shtatzn, kur verifikoi se foshnja e saj e palindur vuante nga kjo smundje. Por ajo kishte dgjuar pr aftsit e kirurgut Bruner dhe pr ndrhyrjet q kryen ai, kur foshnja sht ende n mitr, ndaj ishte e gatshme q t operohej me qllim q t shptonte foshnjn e saj.
Gjat procesit t operimit, mjeku heq nj pjes t mitrs sipas seksionit C dhe bn nj incest t vogl pr t operuar beben-fetus. Pasi kreu operacionin, Samueli i vogl me dorn e tij t brisht por t formuar, i kapi mjekut gishtin.
Ky ishte asti m emocional i jets sime, u shpreh mjeku i prekur. Pr nj moment ai ngriu, duke e ln procedurn pezull.
Aparati fotografik arriti ta kap kt ast shum preks. Madje, kur u botua n gazet, fotografia kishte titullin Dora e Shpress ndrsa prshkrimi i fotos fillonte:
Dora e vogl e fetusit 21-javor Samuel Alexander Armas del nga mitra e nns dhe kap gishtin e doktorit Joseph Burner, sikur ka dashur ta falnderoj mjekun q i dhuroi jetn.
Nna e Samuelit t vogl tha se ata qan pr dit t tra, pasi pan fotografin. Ajo tha se fotografia u kujton atyre q shtatznia nuk sjell smundje, por nj jet t re.
Samueli erdhi n jet pas operacionit t br, i cili pati 100% sukses dhe ky fmij gzon shndet t plot. Por gjithsesi, ai e ka nj kujtim, fotografin, nga koha kur nuk kishte dal akoma n jet.

_________________
Dora e vogl e shpress, nj foto mrekulli! D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Dora e vogl e shpress, nj foto mrekulli! Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Dora e vogl e shpress, nj foto mrekulli! Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi