Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turqi, tėrmeti, 100 persona nėn rrėnoja

Shko poshtė

Super Turqi, tėrmeti, 100 persona nėn rrėnoja

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Nov 10, 2011 4:31 pm

Turqi, tėrmeti, 100 persona nėn rrėnoja  Turqi_termet_tjeter

Skuadrat e shpėtimit janė duke kėrkuar pėr dhjetėra tė mbetur nėn rrėnoja pasi njė tėrmet i ri goditi njė krahinė lindore nė Turqi gjatė tė enjtes.

Tronditjet e tokės, me magnitudė 5,6 tė shkallės Rihter, shkaktuan shembjen e disa qindra strukturave, disa tė dėmtuara nga tėrmeti i madh i muajit tetor. Midis tyre, 25 ndėrtesa tė mėdha u transformuan nė rrėnoja, pėrfshi njė hotel gjashtėkatėsh nė Van, ku ishin sistemuar gazetarė dhe punonjės tė forcave tė shpėtimit.

Nėntė janė personat e konfirmuar tė vdekur deri nė drekė. Sipas punonjėsve tė emergjencės, 23 persona janė nxjerrė tė gjallė nga ndėrtesat e shembura, por 100 tė tjerė janė shpallur tė humbur, prandaj bilanci tragjik mund tė jetė shumė mė i lartė.

Nė tetor, njė tėrmet me magnitudė 7,2 tė shkallės Rihter goditi nė tė njėjtėn zonė, duke vrarė mė shumė se 600 persona. Lėkundjet qė prej atėherė kanė qenė tė zakonshme nė rajon, por ato tė mėngjesit tė sė enjtes ishin mė tė fortat ndonjėherė.

Turqia ėshtė njė vend qė shtrihet nė bashkimin e tre pllakave arkitektonike dhe si rrjedhojė goditet vazhdimisht nga tėrmetet. Nė vitin 1999, lėkundjet e tokės goditėn qytetin e madh tė Izmirit, duke shkaktuar mbi 20 mijė viktima.

_________________
Turqi, tėrmeti, 100 persona nėn rrėnoja  Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 31
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Turqi, tėrmeti, 100 persona nėn rrėnoja  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Turqi, tėrmeti, 100 persona nėn rrėnoja  Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi