Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BE-ja mund tė rivendosė kėrkesat pėr viza pėr disa shtete

Shko poshtė

Super BE-ja mund tė rivendosė kėrkesat pėr viza pėr disa shtete

Mesazh nga D3M1 prej Thu Dec 15, 2011 12:06 am

BE-ja mund tė rivendosė kėrkesat pėr viza pėr disa shtete  F.1214090125345_m
Bazuar nė rregullat e reja, pėr tė cilat u arrit pajtueshmėri
dje nė Bruksel, qeveritė e Bashkimit Evropian do tė kenė mundėsi qė
shumė shpejtė tė rivendosin kėrkesat pėr viza pėr udhėtarėt nga vendet e
Ballkanit Perėndimor, nė rast se ka ndonjė fluks tė papritur tė
emigrantėve.
Vendimi i ministrave tė brendshėm tė BE-sė ka
adresuar shqetėsime pėr njė rritje tė lartė tė azilkėrkuesve nga vendet e
Evropės lindore, shumica prej tė cilėve i takojnė komuniteti romė,
njofton agjencia e lajmeve Reuters, transmeton Rel.

Shumica e qytetarėve nga Ballkani tani mund tė udhėtojnė pa viza nė
zonėn Shengen. Njė gjė e tillė ka bėrė qė tė rritet numri i
azilkėrkuesve nė disa vende tė Evropės perėndimore, veēanėrisht nė
Gjermani, Belgjikė, Luksemburg dhe Suedi.

Rregullat e reja, njofton Reuters, do ta lehtėsonin anulimin e udhėtimit pa viza pėr shtete tė caktuara.

Parlamenti Evropian ende duhet tė diskutojė e tė votojė pėr kėto masa.

Qeveritė e Bashkimit Evropian mundėsuan udhėtimin pa viza pėr
qytetarėt e Shqipėrisė dhe Bosnjės nė fund tė vitit 2010, njė vit pasi i
dhanė tė njėjtėn mundėsi Serbisė, Malit tė Zi dhe Maqedonisė, me qėllim
tė promovimit tė stabilitetit nė Ballkan.

BE-ja ėshtė nė proces tė marrėveshjes pėr udhėtim pa viza pėr
Ukrainėn dhe Moldavinė, por ėshtė duke vėnė kushte pėr sigurinė e
dokumenteve tė udhėtimit dhe menaxhimin e emigrantėve ilegalė.

_________________
BE-ja mund tė rivendosė kėrkesat pėr viza pėr disa shtete  D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
BE-ja mund tė rivendosė kėrkesat pėr viza pėr disa shtete  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100BE-ja mund tė rivendosė kėrkesat pėr viza pėr disa shtete  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi