Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Faktet e reja per racen njerezore

Shko posht

Super Faktet e reja per racen njerezore

Mesazh nga D3M1 prej Thu May 31, 2012 12:49 pm

Faktet e reja per racen njerezore Njerzit
Shkenctart thon se nj specie krejt e veant njerzore
sht zbuluar koht e fundit, si dhe vet lloji i saj sht emruar e
prcaktuar me gjetjen e eshtrave t saj.


Gjetjet tregojn se kjo specie jetonte n Siberi. Kjo lloj specie
njerzore ka bashkekzistuar n koh dhe me racn e sotme njerzore,
madje po sipas shkenctarve, ajo sht kryqzuar edhe me racn e
njeriut modern.

Kjo rac e lasht njerzore sht pagzuar Denisovans, njerz kta
q jetonin npr shpella n Siberi, ku u gjetn realisht dhe eshtrat e
tyre nga arkeologt.

Ka gjithashtu dshmi q tregon se kjo popullsi ishte mjaft e prhapur
n Evrop Azi. Nj studim i publikuar n revistn Nature tregon se
Denisovans kan bashkjetuar me llojin tjetr t hershm njerzor
Neanderthals. Gjithashtu, n kt studim vrtetohet dhe kryqzimi midis
dy llojeve t racave njerzore t hershme midis tyre, rreth 50 000 vjet
m par.

_________________
Faktet e reja per racen njerezore D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Faktet e reja per racen njerezore Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Faktet e reja per racen njerezore Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi