Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Egjipt, burg pėrjetė Mubarakut(video)

Shko poshtė

Super Egjipt, burg pėrjetė Mubarakut(video)

Mesazh nga D3M1 prej Sat Jun 02, 2012 4:41 pm

Egjipt, burg pėrjetė Mubarakut(video) Egjipt3
Njė gjykatė nė Egjipt ka dėnuar me burgim tė pėrjetshėm
ish-presidentin Hosni Mubarak, pėr bashkėpunim nė vrasjen e
demonstruesve nė protestat e vitit tė kaluar.

Lajmin e bėjnė tė ditur mediat ndėrkombėtare. 84-vjeēari ėshtė dėnuar
pas njė proēesi 10-mujor tė zhvilluar nė njė gjykatė speciale tė
Kajros. Zoti Mubarak ėshtė ish-lideri i parė qė gjykohet qė nga fillimi i
sė ashtuquajturės Pranvera Arabe nė fillim tė vitit 2011.

Gjyqtari ndėrpreu seancėn pasi disa tė shtėna armėsh zjarri u dėgjuan nė sallėn e gjyqit, nė momentet kur vendimi po lexohej.

Pėr tė njėjtat akuza ėshtė dėnuar po me burgim tė pėrjetshėm edhe
ish-ministri i Brendshėm egjiptian, Habib el Adly, ndėrkohė qė katėr
bashkėpunėtorė tė tij janė shfajėsuar.

Ndėrkohė, edhe dy djemtė e ish-presidentit tė Egjiptit, Gamal dhe
Alaa, janė paraqitur nė gjyq pėr t’u pėrballur me akuzat pėr korrupsion,
por edhe ata janė shfajėsuar pasi shkeljet e supozuara datojnė 10 vjet
mė parė dhe nuk ka prova.

Jashtė selisė sė gjykatės, nė momentin e vendimit pėr Mubarak ka
pasur brohoritje nga familjarėt e viktimave. “Jam shumė e gėzuar”, ka
deklaruar Soha Saeed, bashkėshorte e njė prej viktimave tė Pranverės
Arabe. Por shumė shpejt gėzimi ėshtė shndėrruar nė inat dhe tė shtėna
pasi njė pjesė e protestuesve kanė mėsuar se bashkėpunėtorėt e
ish-ministrit tė Brendshėm janė shfajėsuar. Shumė prej tė pranishėmve
janė pėrleshur me policinė. Ndėrkohė, kur ėshtė transportuar nga gjykata
nė burgun e Torės, pas dhėnies sė vendimit, ish-presidenti ka refuzuar
tė zbresė nga helikopteri, duke bėrė rezistencė.

Video e radhės tregon kaosin pas vendimit tė gjykatės

_________________
Egjipt, burg pėrjetė Mubarakut(video) D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Egjipt, burg pėrjetė Mubarakut(video) Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Egjipt, burg pėrjetė Mubarakut(video) Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi