Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

50 rekordet-kuriozitete mė tė rralla nė botė

Shko poshtė

Super 50 rekordet-kuriozitete mė tė rralla nė botė

Mesazh nga D3M1 prej Wed Jun 06, 2012 1:56 pm

50 rekordet-kuriozitete mė tė rralla nė botė Kuriozitete-300x240-150x150
1. Femra qė ka lindur me shume fėmijė ėshtė njė ukrainase! Ajo ka
lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes!

2. Fėmija mė i rėndė nė botė,ėshtė lindur nė vitin 1954, nga
Italiania, Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditėn e
lindjes 10,2 kg.

3. Bethoveni para se te kompozonte, fuste kokėn nė ujė. Kurse Anjshtanji deri nė moshėn 9 vjeē, nuk fliste normalisht.

4. I vetmi majmun qė ėshtė dėnuar nga njė gjykatė e vėrtetė, ėshtė
Shimpanzeja Coco, nė Florida nė vitin 1984. Ky majmun, jetonte me njė tė
papunė artist, i cili jepte spektakle tė vogla ku vidhte, shuma e
vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.

5. Libri qė mban rekordin mė tė madh, pėr shitje ėshtė ai i Hillary
Klintonit, me Librin autobiografi “Histori e pėrjetuar”. Nė ditėn e parė
tė hedhjes nė treg tė kėtij libri,nė qershor tė vitit 2003,u shitėn nė
njė ditė (rekord) 200 000 ekzemplarė tė tij.

6. Mbiemri mė i shpeshtė nė botė nė rangun internacional ėshtė
mbiemri Chang. Rreth 75 milionė njerėz nė Kinė, kanė kėtė mbiemėr.
Vendin e dytė, e ka mbiemri Smith nė Angli. Rreth 800 000 veta e kanė
kėtė mbiemėr.

7. Kasinoja mė e madhe e botės, gjendet nė metropolin e Las Vegasit:
Nė njė sipėrfaqe afėrsisht 16 000 kuadrat metėr, gjenden pothuajse 3500
automate tė lojrave tė ndryshme dhe 165 tavolinė loje.

8. Biblioteka mė e madhe nė botė, gjendet nė kryeqytetin amerikan,
Washington. Kjo bibliotekė u ndėrtua nė 24 Prill 1800. Nė tė gjenden 107
milionė shkrime tė tė gjitha arteve.

9. I vetmi elefant nė botė, qė flet ėshtė pjesėtar i njė cirku rus.
Ky elefant, mundet tė thotė, deri nė 20 fjali. Elefanti ka jetuar, qė nė
vogėli, mes njerėzve dhe ka arritur tė artikulojė, tinguj njerėzish.

10. Burri mė i shkurtėr nė botė ėshtė Gul Mohammed, nga India. Pas
matjeve tė bėra me 19 qershor 1990 nė Spitalin Rahm Manohar tė New
Delphit (Indi), u arrit, se ai ėshtė vetėm 57 cm dhe mban deri mė sot
rekordin.

11. Si gruaja mė e vogėl nė botė, deri me sot ėshtė konsideruar
Pauline Musters, e lindur nė 26 nėntor 1876 nė Hollandė. Mbas lindjes sė
saj, ajo ishte vetėm 30 cm. Nė moshėn 9 vjeēare, ajo ishte 55 cm dhe
peshonte vetėm 1,5 kg dhe nė moshėn 19 vjeēare, ajo arriti vetėm nė 61
cm e gjate.

12. Shteti qė konsumon mė shumė bukė nė botė, ėshtė Turqia.
Llogaritjet tregojnė se mesatarja e ēdo personi nė pėrdorimin e bukės
arrin nė 199,6 kg

13. Pijanecėt mė tė shumtė nė botė, janė nė Irlandė. Ēdo personi, i
takon tė pije mesatarisht 12,3 litėr pije alkoolike, verė, birrė, etj.

14. Duhanxhinjtė mė tė shumtė ndodhen nė Kinė. Sipas llogaritjeve tė
fundit nė Kinė janė shitur 1,69 bilionė cigare (mė shumė se nė ēdo vend
tjetėr). Nė gjithė botėn, janė shitur 5,5 bilionė cigare.

15. Operacioni mė i gjatė nė botė ka zgjatur 96 orė gjithsej. Ka
nisur nė datėn 4 deri nė datėn 8 shkurt tė vitit 1951, nė njė spital tė
Chikagos. Pacientja Getrude Lewandowski, mbas operimit kishte reduktuar
peshėn e saj gjatė kėtyre 96 orėve, nga 280 kg nė 140 kg.

16. Rekordin pėr gjatėsi pėr gratė,e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo
tashmė ka vdekur por rekordi nuk ėshtė thyer akoma. Ajo ishte 2 metėr e
48 cm. (Ka vdekur mė 13 shkurt 1982).

17. Rekordin, pėr gratė me peshė mė tė rėndė mban amerikania, Rosalie
Bradford. Nė janarin e vitit 1987, ajo arriti dhe kulmin e peshės sė
saj me 544 kg..

18. Doktori mė i ri nė botė ėshtė Balamurali Ambati, i lindur nė
Amerike mė 29 korrik 1977. Ai u diplomua, ne Maunt Sinai SChool of
Medicine in New York City mė 19 Mai 1995 nė moshėn 17 vjeēare.

19. Binjakėt mė tė rėnde nė botė, janė vėllezėrit Billy Leoni,
(lindur me 1946 dhe qė vdiq nė vitin 1979,) me tė vėllanė Benny LLoyd,po
i lindur nė vitin 1946 dhe qė vdiq ne vitin 2001. Ata peshonin pas
moshės 6-vjeēare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.

20. Si mamaja mė e vjetėr nė botė deri mė sot mbahet Rossana dalla
Corte, e cili lindi mė 18 korrik 1994, nė moshėn 63 vjeēare njė djalė.

21. Sipas studimeve mė tė fundit njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė gjatė gjithė jetės sė tij duke u rruajtur e qethur.

22. Kur thyhet njė xham disa copėza shpėrndahen me shpejtėsi 3000
milje nė orė. Ndėrkohė qė shpejtėsia e tė tjerave ėshtė shumė herė mė e
vogėl.

23. Ajsbergu mė i madh i matur deri mė sot ka qenė me gjatėsi 200
milje dhe gjerėsi 60 milje, ai ka pasur njė sipėrfaqe mė tė madhe se
Belgjika.

24. Dallga mė e madhe e regjistruar deri mė sot ka qenė nė vitin 1971 nė Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartėsi 85 m.

25. Nė njė natė tė kthjellėt sipas astrologėve amerikanė ēdo njeri mund tė shoh jo mė pak se rreth 2000 yje me sy tė lirė.

26. Vetėm mushkonjat femra piskojnė, ndėrkohė qė mushkonjat e seksit
mashkull duan tė “sorrollaten” nė zona tė ndotura si kėneta, etj.

27. Nė 1 kg limon ka mė tepėr sheqer se nė 1 kg luleshtrydhe. Sipas
dietologėve ėshtė mė mirė qė limoni tė konsumohet i shtrydhur nė ujė.

28. Shteti me mė tepėr rrugė tė asfaltuara nė tė gjithė botėn
mendohet tė jetė Franca. Madje kjo ėshtė shėnuar edhe nė rekorder Gines.

29. Njė shqiponjė mund ta shohė prejėn e saj qė 3000 metra larg, ndėrkohė qė kuajt mund tė qėndrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė

30. Ėshtė vėrtetuar qė asnjė person nuk mund tė teshtijė pa i mbyllur
sytė. Shkencėtarėt kanė bėrė edhe eksperimente pėr kėtė dhe kanė
arritur nė pėrfundimin se ėshtė e pamundur.

31 . Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor
“topi” nga qimet e flokėve tė saj tė cilat i kishte gėlltitur. Ai ishte i
rėndė 2,5 kg. Operimi u realizua nė mars 1985.

32. Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin
nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė
zvarritėsi.

33. Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė.
Kurse rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e
plehrave.

34. Ėshtė vėrtetuar qė mundėsia pėr tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė
600,000. Kur ndodh tė gjithė njerėzit nuk duhet tė kenė gjėra tė hekurta
nė duar.

35. Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit

36. Video-lojėrat i bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresivė, ndėrkohė qė
pėrdorimi i tepėr i kompjuterit orar pa orar u dėmton atyre qetėsinė
nervore.

37. Shtėpiaket tradhtojnė burrat virtualisht. Ato janė tė kėnaqura me
aktivitetin e tyre fizik dhe kėrkojnė nga “miku” i internetit kėnaqėsi
shpirtėrore.

38. Rekordin e martesave e ka thyer njė 85 vjeēar i cili ėshtė
martuar plot 130 herė. Ngjarja e pazakonte ka ndodhur nė Kenia ku
Ancentus Akuku ka deklaruar, se i ėshtė dashur shumė mund, dhe diktature
pėr tė patur familje tė lumtur.

39. Njė amerikan kaloi njė javė nė burg pėr arsye se tre fėmijėt e
tij tė vegjėl ishin djegur nga dielli gjatė pushimeve nė plazh.

40. Ndėrtimi i Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė filloi nė vitin 1792. Nė
vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parė “qė
jetuan aty”.

41. Lotėt ėshtė zbuluar se kanė efekt qė tė zhdukin bakteret dhe tė mbrojnė sytė nga infeksionet.

42. Nė gjuhėn e njeriut gjenden 100 lloje damarėsh pėr tė shijuar. Nė sy gjenden 130 milionė qeliza shikimi.

43. Krokodili, ėshtė e vetmja kafshė qė vazhdon e zgjatet deri nė
ditėn e fundit tė ekzistencės, centimetrat e saj ndryshojnė nga muaji nė
muaj.

44. Titaniku ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė
botė. Kapaciteti ka qenė 46000 ton me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m.
Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė.

45. Kėnga mė e gjatė nė botėn e muzikės mbahet Hymni Sovjetik,i
pėrbėrė nga 65 Strofa. Nė maj tė vitit 1987,njė moderator Kanadez mendoi
ta shtonte himnin i cili brenda pak javėsh rekordi arriti nė 689
strofa.

46. Nga njė operacion nė Tėmth qė ju bė njė pacienti nė Londėr
kirurgėt hoqėn afro 230530 gurė tė veckėl, nga tėmthi i tij me madhėsi
1,5 deri 15 milimetra.

47. Truri mė i vjetėr nė botė ėshtė gjetur nga arkeologėt nė Torfmoor
nė Florida. Truri i pėrkiste njė femre e cila kishte jetuar afėrsisht
8000 vjet mė parė.

48. Poezia mė e gjatė nė botė u pėrfundua mbas 30 vitesh punė nga
shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia”, pėrbėhet nga 7 volume,
me 5000 faqe gjithsej, dhe nga 230 000 rreshta.

49. Syri i njė struci ėshtė mė madh se truri i tij, ndėrkohė qė nė trurin e maceve ka mė shumė se 32 muskuj.

50. Ėshtė vėrtetuar qė njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė. Kurse breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

_________________
50 rekordet-kuriozitete mė tė rralla nė botė D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 31
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
50 rekordet-kuriozitete mė tė rralla nė botė Left_bar_bleue100 / 100100 / 10050 rekordet-kuriozitete mė tė rralla nė botė Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi