Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dushi kundër tensionit të ulët

Shko poshtë

Dushi kundër tensionit të ulët Empty Dushi kundër tensionit të ulët

Mesazh nga Nora Sat Aug 27, 2011 11:02 am

Dushi kundër tensionit të ulët 27-dushi-tension_2708110943_1

Ka gjithnjë e më shumë njerëz, veçanërisht të rinj, që vuajnë nga hipotensioni, respektivisht nga tensioni i ulët i gjakut. Simptomat më të shpeshta janë të qenët të përgjumur, marramendja, kokëdhembja, zbehja, rraskapitja, kujtesa e dobët... Ekspertët thonë që nuk ka ilaç për tension të ulët, por kjo nuk do të thotë që nuk mund ta kontrolloni.

Kafeina, guarana dhe stimuluesit e tjerë do ta rrisin tensionin e gjakut, por në doza më të mëdha mund të nxisin rrahjen e shpejtë të zemrës, çka do të thotë që duhet të jeni të kujdesshëm. Si ilaçe alternative aplikohen preparatet në bazë të Zen-Shen. Zen-Shen siberik, si më i lehtë u rekomandohet personave të rinj, ndërsa ai kinez apo korean, meqenëse është më i fortë, rekomandohet për personat më të vjetër që kanë tension shumë të ulët të gjakut.

Çdo ditë bëni dush me ujë të ftohtë dhe të ngrohtë me radhë, bëhuni më aktiv, shëtisni më shumë, konsumoni më shumë kripë (kripa e lidh ujin në organizëm dhe rrit volumin e gjakut qarkullues), ndërsa çdo ditë pini shumë ujë dhe çaja bimorë. Hani më pak e më shpesh, konsumoni më shumë vitamina C, kalium dhe hekur. Pasuroni menynë me pemë dhe perime të freskëta.
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Dushi kundër tensionit të ulët Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Dushi kundër tensionit të ulët Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi